Zdanění zisků z těžby Bitcoinu? Situace na Islandu.

Po navržení Islandské pirátské strany se rozpoutala diskuze o Bitcoinu a jeho případnému zdanění. Tamějším obyvatelům na Islandu, po finanční krizi v roce 2008, přijde jakákoliv virtuální a spekulativní měna dosti pochybná a moc ji nedůvěřují. I přes to se pár zastánců této variantě nebrání a doslova ji hájí velmi slušnými argumenty. Tuto situaci popisuje následující článek

 

Těžba Bitcoinu je energeticky náročná

Jedním z hlavním faktorů, který posiluje nedůvěru, je vysoká spotřeba elektrické energie na těžbu Bitcoinu. Bylo zjištěno, že na Islandu těžba Bitcoinu spotřebuje mnohem více energie, než všechny domácnosti dohromady. Island, který disponuje velkým množstvím obnovitelných zdrojů energie se tak stal jedním z cílů společností a firem, které se zabývají těžbou Bitcoinu.

Pro udržování a tvorbu nových virtuálních mincí je zapotřebí složitých matematických výpočtů, které zvládne jen ta nejvýkonnější výpočetní technika. Tyto obrovské haly plné procesorů spotřebují velké množství energie. Na Islandu můžeme nalézt opravdu veliké dodávky obnovitelných zdrojů, a tak zde, kromě záruky, že zde nedojde k energetické krizi a případné ztrátě zisku těžařských společností, vzniká velmi levná elektrická energie. Díky ceně elektrické energie a velice chladnému prostředí, které je využíváno na chlazení procesorů, představuje Island doslova ráj pro firmy, těžící Bitcoin.

Návrh zákona zatím nebyl ještě řádně zformulován, ale pokud nakonec projde, tak lze očekávat další, ale tentokrát mírnější, pokles hodnoty Bitcoinu. Na to, jak se Island zachová si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

Zdroj: Qz

Nové příspěvky

Zanechat komentář