Zdanění kryptoměn aneb jak danit kryptoměny- Návod

Danění kryptoměn je v současné době velmi spekulativní. Málo, která účetní ví, jak se vlastně příjem z obchodování virtuálních měn daní. Právě proto se naše redakce rozhodla sepsat kratší a stručný návod, jak na to. Snad vám po přečtení tohoto článku bude jasné, jak spočítat a odvést daň. Nikdo přece nechceme mít zbytečné problémy, které by musel v budoucnu řešit.

 

Kdy musím danit přijmy z kryptoměn

Velká spousta lidí, kteří obchodují na burze a vytváří si tím zisk mají za to, že se daní pouze kryptoměny převedené na fiat měnu, tj. (USD, EUR, CZK). To ale není pravda a mohou jim díky tomu vzniknout velké problémy.

Pár důležitých poznámek:

 • Jestliže naše obchodování v roce 2017 bylo výdělečné a dosáhli jsme zisku více, jak 15 000 Kč, musíme podat daňové přiznání, a to do 1. dubna 2018.
 • Od daně jsou sice osvobozeny „Příležitostné příjmy“, které nepřesahují zisk 30 000 Kč ročně. (§ 10 odst. 3 písm. a). To ale pro kryptoměny NEPLATÍ!!
 • Zdanění virtuálních měn spadá pod zákon o daních z příjmu dle 10 odst. 1 písm. b.
 • Kryptoměny daníte ve chvíli, kdy jste je ve směnárně prodali, nebo za ně nakoupili jakékoli zboží. Jestliže kryptoměny stále držíte ve své virtuální peněžence, nemusíte je danit.

Kdy musím mít živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění musíte vlastnit tehdy, jestliže se zabýváte těžbou kryptoměn. Měli byste tedy mít v ŽL uvedenou „výrobu vlastní činností“. Zde daníte měny ve chvíli, kdy je prodáte nebo směníte. Vytěžení kryptoměny totiž není příjmem, ale získání věci výrobní činností. Nezapomeňte si zapsat do nákladů nástroje pro těžbu, tj. energie, hardware a podobně.

Zdanění kryptoměn

Základ daně:

Pro lepší pochopení, jak se počítá základ daně si uvedeme příklad. Dejme tomu, že bychom nakoupili kryptoměny v hodnotě 50 000 Kč. Následně bychom tyto měny prodali za 120 000 Kč. Dílčí základ daně tedy je 70 000 Kč, tj. (prodejní cena 120 000 Kč – pořizovací cena 50 000 Kč). Daň je 15%, a proto tedy odvedeme 10 500 Kč, tj. (základ daně – 15%).

Daň 15% je pro fyzické osoby, právnické osoby počítají s 19%.

Metody výpočtu pořizovací ceny

Pořizovací cena se počítá jednoduše, pokud jste danou kryptoměnu koupili jen jednou za určitou cenu, nepřikupovali a celou ji pak zase za jednotnou cenu prodali. V opačném případě jsou dva způsoby, jak spočítat pořizovací cenu.

 1. Metoda First In, First Out, neboli – FIFO

Pro lepší pochopení si opět uvedeme snadný příklad. Berme v úvahu, že jsme nakoupili 2 ETH za cenu 40 000 Kč, druhý den cena spadla a my přikoupili 3 ETH za cenu 45 000 Kč. Za týden cena ETH stoupla na 25 000 Kč a my všechny mince prodali.

Celkem jsme prodali mince za 125 000 Kč. Dílčí základ daně podle § 10 činí 40 000 Kč, (125 000 Kč – 85 000 Kč). Od prodejní ceny jsme odečetli cenu nákupu).

 1. Metoda váženého aritmetického průměru

Mějme stejnou situaci, jako u prvního příkladu: Nakoupili jsme 2 ETH za cenu 40 000 Kč, druhý den cena spadla a my přikoupili 3 ETH za cenu 45 000 Kč. Za týden cena ETH stoupla na 25 000 Kč a my všechny mince prodali.

Dílčí základ daně podle § 10 činí 108 000 Kč, (125 000 Kč – 85 000 Kč/5 ETH).


Pokud vám stále není jasné, jak kryptoměny danit. Michal Hanych, Anna Drgová a Michal Gremlica si pro nás připravili krásný e-book, který je zdarma a vysvětlí vám do detailu, jak danění kryptoměn probíhá. Tento e-book je dostupný na adrese – zde


Nové příspěvky

One Thought to “Zdanění kryptoměn aneb jak danit kryptoměny- Návod”

 1. Karol Vrbovsky

  Super clanek, dekuji moc, v zasade se vsim souhlasim, ale co jsem studoval na webu, jsou k tomu ruzne pristupy. Viz treba kdyz pozvali Andreje Babise do Paralelni Polis a pro nej Bitcoin tehdy neexistoval. Jak se spravne dani to co neexistuje??
  A konekoncu kdyz se zamyslime nad argumentaci pana Babise, on ma urcite “svou” pravdu. Muzeme si o nem myslet co chceme, ale on ma docela dobry prehled a prestoze jako politik treba neni idealni, tak dejme tomu jako podnikatel je teda urcite “velmi schopny” /bohuzel schopny vseho, jen aby jeho firma dosahla zisku/
  Mimochodem, tento clanek vypada tak trochu jako prevzata reklamni masirka poradce zmineneho v clanku, on ma sice vice nez hodne praktickych zkusenosti, o tom zadna, ale skromne zapomnel zminit ze problematika je mnohem slozitejsi a kosatejsi nez jak v clanku uvadite.
  Ze proste jeho vyklad neni jediny spravny.
  chapu ze tema je docela citlive na to, aby se to nejak verejne propiralo na webu, ale hodil by se odkaz treba na nejake soukrome prednasky poradcu, at si kazdy vybere a zepta se sam.
  Mohli byste casem uverejnit neco podrobnejsiho. Treba i od jinych poradcu.
  Urcite dejte vic takovych clanku nez prevzatych grafu buhviodkud kam se bude bitcoin ubirat….

Comments are closed.