Jak nakoupit kryptoměny

Nakupování kryptoměn se stalo velikým trendem a těžko se dnes s připojením na internet najde někdo, kdo o kryptoměnách neslyšel. Pokud jste se rozhodli nějaké ty digitální měny nakoupit, čtete správný článek. Dnes si povíme vše, co by vás mohlo při nakupování kryptoměn zajímat. 

Kde nakoupit a obchodovat kryptoměny:

Nákup měn můžete uskutečnit hned několika způsoby. Každý se hodí něco jiného a každý přináší nějaké výhody, ale také nevýhody. V současné době je tedy celkem pět hlavních možností, jak kryptoměny nakoupit nebo s nimi obchodovat.

  1. Burzy
  2. Směnárny
  3. Automaty
  4. CFD
  5. Binární opce

Burzy:

To jsou místa, kde v podstatě obchodují lidé s lidmi. Část uživatelů burzy nabízí kryptoměny k prodeji a část k nákupu. Dalo by se říct, že burza je jen jakýsi zprostředkovatel takového obchodu. Nijak nezasahuje do obchodování uživatelů.

Proces nákupu měn na burzách je obvykle stejný. Nákup lze provést dvěma způsoby. První je tzv. „Limit“, kdy zadáte do systému požadované množství a hodnotu, za kterou by měly být kryptoměny nakoupeny nebo prodány. Jakmile se taková nabídka odešle do systému, čeká až ji nějaký jiný uživatel přijme. Druhý způsob „Market“. Tento způsob využijete, pokud budete chtít nakoupit nebo prodat měny co nejrychleji. Vyplňujete do systému pouze množství kryptoměny, kterou chcete prodat. Po odeslání burza automaticky vyhledá nejvhodnější nabídku a zpracuje ji. Takový proces burza zpoplatňuje určitým % výše transakce.

Návod na nákup kryptoměn u každé z burz najdete v jejich detailu.

Srovnání kladů a záporů aktuálních burz:


Spread:

Poplatky: Min. transakce: Fiat měny: Počet měn: Recenze Návod Registrace

Hodnocení:

0,3% 0,1% 0,001 BTC  Ne  cca 110

 95%


Spread:

Poplatky: Min. transakce: Fiat měny: Počet měn: Recenze Návod Registrace

Doporučujeme registraci na Coinbase!

Hodnocení:

0,1 USD 0,25% 0,001 BTC  Ano  4

 90%


Směnárny:

Jejich služby využijete v případě, kdy chcete využít snadný a bezstarostný nákup kryptoměn na internetu. Oproti burzám, zde obchodujete vy a společnost, která kryptoměny drží. Za provedené transakce si směnárny účtují poplatek, který je většinou stanoven podle výše poplatku u burz, i přes to si ale tyto společnosti kurzy často zvýší ve svůj prospěch. Obecně lze tedy říci, že směnárny jsou dražší než burzy. Směnárny jsou vhodné, pokud jste se rozhodli pro jednoduché nakoupení a držení kryptoměn po delší dobu. Takové zahraniční společnosti neobchodují v českých korunách, ale v USD nebo EUR. Kvůli tomu se čeští zákazníci začali poohlížet po českých směnárnách. Za nedlouho vzniklo hned několik směnáren podporující české koruny.

Návod na nákup kryptoměn u každé ze směnáren najdete v jejich detailu.

Srovnání kladů a záporů aktuálních směnáren:


Spread:

Poplatky: Min. transakce: Fiat měny: Počet měn: Recenze Návod Registrace

Hodnocení:

1% 1,49-3,99% 1 EUR  USD a EUR  BTC, ETH, LTC

 98%


Spread:

Poplatky: Min. transakce: Fiat měny: Počet měn: Recenze Návod Registrace

Hodnocení:

0,9% 0,05-0,35% 1 EUR  USD a EUR  BTC a LTC

 80%


Spread:

Poplatky: Min. transakce: Fiat měny: Počet měn: Recenze Návod Registrace

Hodnocení:

1% 5% 1 EUR  USD a EUR  BTC a LTC

 75%

Automaty:

Velmi rychle se v zahraničí ujaly automaty určené pro směnu kryptoměn. V Česku už jich také několik existuje. Je zde možnost narazit na automaty pro nákup Bitcoinu tzv. „bitcoinmaty“. Díky nižším poplatkům se ale uchytily i automaty pro Litecoin. Automaty jsou umístěny ve velkých městech jako je Praha, Brno, Liberec, Ostrava, Karlovy Vary a Plzeň. V současné době jich můžete najít zhruba jednu desítku. 

V České republice je to další možnost, jak nakoupit kryptoměny přímo za CZK. Zároveň je tato metoda nákupu anonymní oproti nákupu přes internet. Díky tomu, že se nakupování děje mimo zásahy bank nebo burz, jsou nákupy v takovém automatu osvobozeny od poplatků. Problém je, že tyto zařízení stojí nemalé peníze, a tak aby se zaplatily, výměnné kurzy jsou většinou dost nevýhodné. Nákup samotný se tak mnohdy stává špatnou volbou.

Oproti internetovým směnárnám nebo burzám, kde jsou limity pro nákup opravdu vysoké. Automaty mají limity nastavené na 25 000 Kč/den. Nákupy nad limit je možné provést, ale teprve potom, co se zaregistrujete na webové stránce automatu a verifikujete svoji identitu. Tím se ale dostáváme ke stejnému problému, jako u směnáren a burzovních společností, tj. ztráta anonymity.

CFD:

Oproti možnostem, které jsme si dosud popsali, je nakupování přes CFD odlišné. Pokud se rozhodnete obchodovat přes CFD nikdy nebudete danou kryptoměnu vlastnit. Obchodujete jako kdyby s kontrakty (smlouvami o rozdílu). CFD brokeři kopírují skutečné ceny kryptoměn, a to dokonce v aktuálním čase.

Kontrakt je vlastně jen smlouva o rozdílu nákupu a prodeje nebo prodeje a nákupu. U CFD brokerů je totiž možné vydělat i v případě, že cena kryptoměny klesne. I když to zní podivně u těchto společností lze uskutečnit prodej, i když nemáte nakoupeno. V takové chvíli totiž uzavíráte kontrakt o tom, že cena klesne. Pakliže cena skutečně klesne a vy v ten moment kontrakt nakoupíte, získáváte profit. CFD brokeři tedy nabízejí dvě možnosti, stejně jako burzy (Nakoupit a Prodat), ale oproti burzám také (Prodat a Nakoupit).

Tím, že digitální měny skutečně nevlastníte, odpadá vám tak starost s uchováním měn. Nemusíte tedy řešit hardware nebo software peněženky, které by vaše kryptoměnové jmění zabezpečily proti zneužití.

Jestliže byste si chtěli takové obchodování vyzkoušet, není nic snadnějšího než si založit u některého CFD brokera demo účet. Někteří brokeři podporují i český jazyk, jako třeba Markets.

Binární opce:

Zde to shrnu opravdu rychle. Sázíte na to, zda cena určité kryptoměny vzroste nebo klesne. V případě, že se vám podaří předurčit správné chování kryptoměny, dostáváte profit, obvykle ve výši 80 % investice. Jestliže prohrajete, ztrácíte vklad.

Pokud by vás toto obchodování zajímalo, můžete začít obchodovat u brokerských společností. Pro Českou republiku je to například IQ Option.