Burza Kraken – Recenze a Návod

Burza Kraken je jednou z nejstarších burz, které se podařilo prosadit ve velmi přeplněném konkurenčním trhu za tak krátkou chvíli. Dnes si rozebereme, co zákazníky přimělo opustit konkurenty a stát se uživatelem Krakenu. Zároveň provedeme zhodnocení, které možná i vám pomůže k utvoření vlastního názoru na tuto burzu. 

 

 

Základní informace o burze Kraken:

Jak už bylo řečeno Kraken jednou z nejstarších burz na světě. Byla založena v roce 2011 stejně jako například Bitstamp o které jsme si povídali v minulém článku. Co se ale povedlo Krakenu tak to, že si za malou chvíli zajistili pěknou základnu uživatelů, kteří šířili tuto burzu do všech koutů světa. Teprve v roce 2013 bylo zpřístupněno živé tradování, a to po dvou letech vývoje a testování. V tuto dobu, roku 2013, začala burza uzavírat partnerství s významnými společnosti, jako je třeba banka Fidor bank BaFin.

Sídlo společnosti je umístěno v San Francisku s jejím majitelem je společnost Payward Inc a za současný provoz zodpovídá generální ředitel Jesse Powel.

Kraken je globální burza a podporuje jak evropské obyvatele, tak i obyvatele z USA, Kanady i Japonska. Jeho výhodou je vynikající likvidita, jelikož průměrný denní objem prodeje se pohybuje ve výši 10-12 milionů eur.  Jestli se tedy chystáte nakupovat kryptoměny ve velkém množství, Kraken bude správnou volbou.

Registrace a ověření:

Průběh registrace je stejný, jako všude jinde. Na hlavní stránce kliknete na velké tlačítku „Sign Up“. Přejdete na stránku, kde zadáte vaše údaje, tj. emailovou adresu, uživatelské jméno a heslo. Heslo musí být alespoň 8 znaků dlouhé a musí obsahovat speciální znak jako je například hvězdička nebo tečka. Jakmile vyplníte tato pole, budete muset zadat váš PIN. Ten by se měl skládat z pěti čísel. Následně po odeslání formuláře pokračujte do své emailové schránky, kde klikněte na odkaz ve zprávě od Krakenu. Tím se vaše schránka verifikuje a vy se můžete přihlásit do uživatelského účtu.

Stejně jako všechny regulované burzy budete muset před nákupem ověřit vaši totožnost a osobní údaje.

Zde jsou limity společnosti Kraken založené na vaší verifikační úrovni:

Jestliže chcete vložit peníze a začít obchodovat, musíte ověřit vaše: Jméno a příjmení, datum narození, zemi trvalého bydliště, telefonní číslo a adresu.

Ještě existují další úrovně ověření, ale většina z vás, kteří čtete tento článek bude stačit pouze druhá třída, abyste mohli začít obchodovat.

Obchodní platforma:

Jako na všech ostatních burzách i zde se z počátku bude špatně orientovat. Kraken se však snažil tyto problémy vyřešit a pokusil se navrhnout takové uživatelské rozhrání, které by pro nás obchodníky bylo intuitivní a rychleji pochopitelné.

Pro nákup měn můžeme využít spoustu typů objednávek, konkrétně je to Limit a Market.

Market – Vyplňujete požadované množství stejně jako u Instant. Rozdíl mezi těmito dvěma příkazi je, že u Market příkazu putuje objednávka na burzu, kde je pak spárována s nejlepší nabídkou, kterou systém vyhodnotí.

Limit – Vyplňujete množství a cenu. Zde se objednávka zařazuje do seznamu a čeká, až ji jiný uživatel potvrdí.

Při provádění obchodů můžeme využít pákového efektu tzv. „Levarage“, nastavit si automatické spuštění objednávky „Start“ anebo ukončení objednávky „Expires“. Tyto funkce jsou však dostupné jen ve chvíli, kdy zadáváte pokročilé objednávky „Advanced“.

Samozřejmostí jsou grafy, které nám pomáhají určit chování měny. K tomu nám dopomůžou různé analytické i grafické nástroje.

Minimální transakce, kterou můžete provést je stanovená na 12 EUR, což je opravdu malá částka. Další bod navíc pro Kraken.

Poplatky:

Na Krakenu máme několik poplatků, které budeme muset zaplatit v případě, že chceme začít obchodovat. Pokud bychom obchodovali s méně než 50 000 dolary měsíčně, můžeme očekávat poplatky v rozmezí 0,16-0,26 % za každou jednu transakci.

Díky příkazu „Simple“ je sice nákup jednoduchý, ale výše poplatků se vyšplhá právě na onu hranici 0,26 % za transakci. Pokročilejší typy objednávek nabízí procento poplatků o něco nižší.

Poplatky za vklady a výběru jsou na Krakenu také účtovány. Při vkladu pomocí klasického bankovního převodu v eurech zaplatíme 5 EUR. Za výběr stejnou metodou 60 EUR. U SEPA převodů je vklad zdarma. U výběru je zpoplatněný 0,09 eury. Vklady i výběry jsou zdarma i v případě, že je provádíte přes virtuální peněženky.

Mobilní aplikace:

Kraken nabízí pro svoje zákazníky i mobilní verzi pro správu obchodů a portfolia. Díky tomu si Kraken získal spoustu nových zákazníků, protože v té době, měla málo která burza podobnou aplikaci. Ta už je dnes vývojově velmi vyspělá, intuitivní a přehledná.

Měny k obchodování:

V současné době se dá na Krakenu obchodovat několik fiat měn. Zaměření totiž není na fiat měny, ale virtuální měny, kterých má Kraken k obchodování hned několik desítek. Konkrétně jsou to následující kryptoměny:

Bitcoin (XBT), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Lumens (XLM), Ethereum Classic (ETC), Augur (REP), ICONOMI (ICN), Melon (MLN), Zcash (ZEC), Dogecoin (XDG), Tether (USDT), Gnosis (GNO), EOS (EOS)

Pověst:

Kraken patří k jedné z největších bitcoinových burz na světě a není divu. Tato burza má na starost několik set tisíc uživatelů z celého světa. Recenze, které pramení jak z externích, tak interních zdrojů říkají ve směs pozitivní informace o celé společnosti. Sem tam se vyskytne recenze, která říká, že Kraken zákazníkovi neodpovídá na zprávy, čeká dlouho na výběr, nebo dokonce že byl okraden. O tom však můžeme jen polemizovat.

Proč ano:

  • Dlouhá historie
  • Dobrá obchodní platforma
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn

Proč ne:

  • Ne úplně dobrá pověst

Celkové hodnocení burzy Kraken je 98%

Nové příspěvky