Burza Bitstamp – Recenze a návod

Bitstamp je jednou z nejstarších kryptoměnových burz. Její historie sahá až do roku 2011. Od této doby se vysokým tempem rozvíjela a stejně tak se rozvíjel i počet uživatelů, který tuto burzu začal k obchodování využívat. Jelikož je tato burza jednou z nejstarších, má dlouhou tradici a uživatelé si ji díky svým požadavkům uzpůsobily. Díky tomu se tato burza drží na vrcholu.

 

Základní informace:

Není divu, že je Bitstamp jednou z nejdéle běžících burz na světě. Uživatelé ji využívají už od roku 2011 a od té doby běží burza bez větších potíží. V roce 2011 se na jejím založení podíleli Slovinci, a to konkrétně Nejc Kodrič a Dmiján Merlák. O nějaký čas později se však burza přesunula do Velké Británie a následně do Lucemburka, kde získala licenci ministerstva financí. Tyto přesuny pramenily kvůli nedostatku odpovídajících finančních a právních služeb.

Registrace a ověření účtu:

Vytvoření uživatelského účtu není žádným složitým procesem, pokud jste se alespoň jednou registrovali ať už na burze, směnárně nebo peněžence, zvládnete to raz dva. Stačí přejít na Bitstamp pomocí tohoto odkazu – ZDE. Následně vyplníme dotazník. Celé jméno, e-mailovou adresu a stát, kde máte trvalý pobyt. Po odeslání toho formuláře na váš e-mail dorazí zpráva, kde je uvedeno vygenerované heslo pro váš účet. Jakmile se přihlásíte do svého účtu, můžete si heslo změnit.

Abyste mohli provést vklad a obchodovat, musíte si účet verifikovat. Pro ověření vašeho zákaznického účtu stačí vyplnit osobní údaje a nahrát kopii dokladu, který prokáže vaši totožnost. Je to buď občanský či řidičský průkaz anebo cestovní pas. Posledním důležitým krokem je uploadování dokumentu pro ověření vaší adresy. K tomu stačí nahrát soubor, který ukazuje výpis z vašeho účtu, fakturu za vodu, elektřinu, plyn a podobně.

Vklad peněž:

Na Bitstamp můžete poslat peníze ve dvou reálných měnách, a to v eurech nebo dolarech, ale také ve virtuálních měnách, tj. Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin. Je tedy jasné, že můžete využít pro vložení prostředků k obchodování virtuální peněženky, ale také SEPA platbu nebo klasický bankovní převod. Výběry jsou zprostředkovány v klasických fiat měnách převodem nebo debetními kartami. Pro fajnšmekry je možný výběr v podob zlata.

Obchodování:

Obchodovací platforma je vcelku přívětivá, i přes to je ale určená spíše pro pokročilejší uživatele, kteří už někdy obchodovali. Pokud jste začátečník, využijte některou ze snadněji ovladatelných burz, jako je třeba GDAX. Minimální hodnota transakce je 5 USD/EUR.

 

U Bitstamp máte na výběr několik možností objednávky, a to nákup kryptoměn „Instant“ v záložce Buy/Sell. Také ale můžete obchodovat pomocí příkazu „Market“, „Limit“, nebo „Stop“. Pokud nevíte, co tyto termíny znamenají, tady je lehká instrukce:

Instant – Snadný nákup provedete vyplněním požadovaného množství kryptoměny, kterou chcete koupit „Amount“. U tohoto příkazu je cena vždy pevná.

Market – Vyplňujete požadované množství stejně jako u Instant. Rozdíl mezi těmito dvěma příkazi je, že u Market příkazu putuje objednávka na burzu, kde je pak spárována s nejlepší nabídkou, kterou systém vyhodnotí.

Limit – Vyplňujete množství a cenu. Zde se objednávka zařazuje do seznamu a čeká, až ji jiný uživatel potvrdí.

Stop – Stanovíte cenu, při které se spustí nákup/prodej automaticky.

K snadnějšímu odhadnutí průběhu grafu si můžete značit indikátory, pomocné linie, a dokonce seznam nabídek k nákupu i prodeji. Objednávky se dají zadat přímo v platformě. Stačí se podívat pod odkaz „Tradeview“.

Poplatky:

Bitstamp zpoplatnil jak výběry, tak i veškeré transakce, které v systému probíhají. Při provedení vkladu na váš uživatelský účet je účtován poplatek 0,05 % z celkové vložené částky. To se zdá v celku málo. Bitstamp to ale vyřešil tak, že minimální poplatek za vklad bude 7,5USD/EUR.

SEPA výběry jsou zpoplatněné fixními 0,9 dolaru/eura. Výběr prostředků pomocí klasického bankovního převodu 0,9 % (opět se to nezdá mnoho, kdyby Bitstamp nezavedl minimum), kvůli tomu zaplatíte za tento způsob výběru minimálně 15USD/EUR.

Všechny ostatní transakce jsou zpoplatněné fixní hodnotou 0,25 % z každé transakce.

Velmi pilní obchodníci mají možnost tyto poplatky snížit až na 0,1 %. Podmínkou je ale uzavření obchodů ve výši 20 milionů EUR/USD měsíčně. Hranice objemu transakcí, od které se poplatky začínají snižovat je 20 000 EUR/USD.

Bezpečnost:

Jako snad všude jinde i zde bylo provedeno několik hackerských útoků. Bylo při nich odcizeno opravdu velké množství Bitcoinových mincí. Co je důležité tak to, že po těchto napadeních společnost provedla značné inovace v zabezpečení. V té době totiž Bitstamp začalo používat bezpečnostní prvky, jak je známe. Ověření e-mailu, adresy, ID a podobně. Zároveň můžete využít zabezpečení vašeho účtu pomocí Google Authenticator nebo DUO.

Téměř všechny prostředky, které se na burze obchodují jsou drženy offline, díky tomu je znemožněno hackerům proniknout do systému a pokusit se odcizit váš majetek.

Proč zvolit Bitstamp:

Tato burza má velmi dlouhou tradici a v podstatě si uživatelé tuto burzu vymazlili k obrazu svému. Doporučuji tuto burzu všem, kteří mají možnost uvolnit větší kapitál pro obchodování. Díky tomu budete mít velmi nízké poplatky, které jen tak někde nenajdete. Z hlediska složitosti platformy pro obchodování nedoporučujeme burzu pro nováčky. Pro pokročilejší obchodníky je tato burza skvělou volbou, kterou byste minimálně měli při obchodování vyzkoušet, abyste byli v obraze.

Proč Ano:

  • Velmi dobré prostředí pro pokročilejší obchodníky
  • Velmi dobré zabezpečení
  • Velmi dobře chráněné uživatelské účty
  • Fiat měny
  • API rozhrání
  • 2FA

Proč Ne:

  • Vysoké poplatky pro nižší objemy vkladů
  • Málo kryptoměn

Celkové hodnocení této burzy je 93%

Nové příspěvky