Blockchain technologii začne brzy využívat i Alibaba

Dnes se na internetu objevila informace, že jeden z největších internetových obchodů na světě začal využívat blockchainovou technologii pro šifrování informací o zásilkách. Informace o tom, že by Alibaba chtěla tuto technologii využívat se objevila už dříve. Teprve dnes se však podařilo přípravy dokončit a je tedy možné plně začít blockchain využívat.

Blockchain a Alibaba Group

Bez pochyby můžeme říci, že Alibaba je jedním z největších B2B internetových obchodů světa. Alibaba Group vlastní několik dalších dceřiných společností, do kterých Alibaba.com spadá. Mimo jiné do jejich majetku patří i všem známý Aliexpress. Dnes se na internetu objevila informace, že tato firma začne využívat blockchain technologii pro větší bezpečí o informacích všech zásilek, které putují z dceřiných společností. Jaké konkrétní informace budou díky blockchainu v bezpečí se dozvíte v následujících několika řádcích.

Pro ty z vás, kteří nevíte, k čemu vlastně blockchainová technologie slouží, před pár dny jsme vydali článek, který její účel a princip dokonale vysvětluje. Článek můžete najít zde. Ve zkratce jde o decentralizovanou databázi, která brání neoprávněnému zásahu z vnější strany. Databáze uchovává neustále se rozšiřující množství záznamů a dat.

Alibaba začala využívat blockchain
Alibaba už blockchain využila u 30 000 zásilek.

Co má blockchain chránit

Alibaba chce začít využívat potenciálu blockchainu kvůli ochraně zákazníků, ale také několika dalším účelům. Nebude tedy v žádném případě možné jakkoli editovat informace o zásilkách, ať už je to volba přepravce, cena zásilky, adresa zákazníka nebo obsah balíčku. Jde tedy o ochranu dat spojených s logistikou.

Leader technického oddělení Tang Ren řekl:

„Koncept využití blockchainu se objevil už dříve a má velmi široký rozsah aplikovatelných možností. Pevně věříme, že se jedná o technologii založenou na internetové síti, a ne o nástroj ke spekulování o kryptoměnách.“

Nezměnitelnost Blockchainu je jedním z hlavních důvodů, proč ho začít využívat. Podle společnosti, ten, kdo využívá tuto technologii, může se těšit výhodám zabezpečení a důvěryhodnosti. Tím, že Alibaba se rozhodla využívat blockchain, nenaznačují, že by měla společnost nějaké problémy s bezpečností, ale chtějí chránit své zákazníky i v budoucnu, protože nástroje, které pomáhají nabourat se do systému, se zlepšují. Právě z toho důvodu, by se měla zlepšovat i ochrana samotná. Dle informací, které se nám podařilo získat, ochrana zákazníků však není primární účel zavedení technologie. Je jím zjednodušení logistického procesu, který umožní dceřiným společnostem rychleji a efektivněji zpracovat logistiku objednávek.

V tuto chvíli bylo už 30 000 zásilek zabezpečeno blockchainovou technologií. Konkrétně se jednalo o zboží dovezené z přístavů v Shangai, Shenzenu, Guangzhuo, Hangzhuo a Tianjin.

Zdroje: CCN, Bitrazzi

 

Nové příspěvky