Bitcoin není jediné krypto, které implementuje technologii Lightning

Bleskový lightning se šíří krypto krajinou.

Technologie byla původně navržená pro Bitcoin, který má největší podíl na celosvětovém trhu kryptotitulů, a který také jako první implementoval tento koncept. Lightning je prezentovaný jako řešení pro rychlejší a levnější transakce tím, že je přesune na vlastní vrstvu nad blockchain. Vyřešení nejnaléhavějšího problému současného kryptosvěta, kterým je rozšiřitelnost využití kryptů (škálování), je pádným důvodem pro vývojáře, aby nenechaly tuto novátorskou technologii u ledu.

Již na počátku roku 2018 je zřejmé, že Litecoin, Zcash, Ethereum nebo Ripple jsou jen některými z mnoha kryptů plánujících implementovat nebo testovat nějakou formu sítě Lightning.

Asi tedy není překvapením, že Litecoin, označovaný jako “stříbro ke zlatu Bitcoin“, je ve spolupráci se start-upem Lightning Labs nejdále v přípravách na spuštění své verze současně s verzí pro Bitcoin.

A ostatní těsně následují. Vývojáři vidí ve využití technologie  Lightning velký potenciál a podnikají formální kroky k tomu, aby koncept přidali do svých výhledů. Naposledy přidal Lightning v lednu do svého výhledového plánu pro rok 2018 sedmý největší kryptotitul Stellar.

Vývojář kódu pro Bitcoin Jeremy Rubin, který je rovněž vedoucím vývojářem sítě Lightning pro Stellar, šel dokonce tak daleko, že nazval technologii nutností pro libovolnou platformu, která chce nadále zůstat efektivní pro platby.

Doslova uvedl: “Lightning je možná nejdůležitější inovace protokolu, která se odehrává v současném prostoru kryptosvěta. Až se lightningová síť pro Bitcoin dostane plně online, jakákoli komunita, která  nepřipravuje škálovatelná řešení mimo blockchain, zůstane ležet v prachu u cesty.”

Jako blesk

V praxi to znamená, že ne všechny blockchain projekty se zajímají o Lightning přesně v takové podobě, jak je navržen pro Bitcoin.

Například vývojáři krypta Ethereum pracují na technologii škálování mimo blockchain pod názvem Raiden, zatímco Neo má svou vlastní verzi nazvanou Trinity. Ačkoliv pracují s odlišným kódem mají oba projekty stejný koncept a snaží se vytvořit síť vyšší úrovně, pomocí které budou moci uživatelé provádět transakce.

Jiné krypto sítě sice uznávají, že v budoucnu budou potřebovat systém podobný technologii Lightning, ale nemají čas se právě teď soustředit na jeho implementaci.

Několik krypto vývojářů pracujících na kryptu Zcash zaměřeném na ochranu soukromí, například navrhlo BOLT, což je nový typ bleskových mikroplateb, který zachovává anonymitu sítě. Projektoví vývojáři již naznačili, že na technologii pracují, i když není jasné, kdy bude spuštěna.

Stejně tak Monero, další krypto orientované na ochranu soukromí, plánuje přidat technologii škálování druhé vrstvy, ačkoli její vývojáři dodávají, že zásadní je vývoj technologie pro ochranu soukromí na základní vrstvě blockchainu.

Grin s očekávaným spuštěním v průběhu tohoto roku, bude využívat kryptografii, jejíž bloková struktura, která v procesu růstu likviduje staré nepotřebné údaje, a proto vyžaduje v dlouhodobém horizontu mnohem méně prostoru. IOTA zase oznámila, že vytvořila “blockchain bez  blockchainu”, který umožňuje škálování systému.

Dobré bude ještě lepší

Mnoho vývojářů vidí Lightning jako součást mnohostranného přístupu ke škálování.

Vývojáři některých blockchain projektů, například Stellar nebo Ripple věří, že jejich protokoly jsou již na škálování připraveny, ale přesto se věnují technologii Lightning jako záložní alternativě.

Výhledový plán pro Stellar výslovně uvádí, že Lightning nepotřebuje, ale že technologie může mít “obrovský pozitivní účinek na dlouhodobou rozšiřitelnost a bezpečnost”. Dále se v něm píše: “Samozřejmě, na rozdíl od Bitcoinu, Stellar nepotřebuje “úsporná opatření”. “My jdeme z dobré pozice na ještě lepší.”

Kousky skládačky

Uvažuje se také o možnostech, které by mohly vzniknout propojením více lightning sítí, přestože se tato možnost zdá být zatím dosti vzdálená.

Elizabeth Starková, spoluzakladatelka a CEO společnosti Lightning Labs (jedné z mnoha začínajících společností globálně pracujících na této myšlence) informovala, že mimo Bitcoin a Litecoin nevidí technologii Lightning v současné chvíli jako využitelnou “jakýmkoliv smysluplným způsobem”.

“Některé komunity se o to zajímají, nebo na tom již dokonce pracují, ale bude to ještě nějaký čas trvat” řekla.

To neznamená, že nemůže mít implementace technologie Lightning dalekosáhlé dopady. Vývojáři již začínají uvažovat o tom, jak by mohly být dnešní dominantní směnárny nahrazeny technologiemi, které by umožnily uživatelům obchodovat s různými aktivy mezi blockchain sítěmi a mnoho z nich vidí propojené Lightning sítě jako klíčový faktor.

“Můj pocit je, že pro budoucnost mnoha kryptů je technologie vzájemné decentralizované směny mezi blockchainy zajímavá.” řekla Starková a dodala:

“Lightning je jasný způsob, jak toho dosáhnout.”


Zdroj: Originální příspěvek (anglicky)

Sponzor: Kryptoportfolio.cz

Nové příspěvky

Zanechat komentář